Labzrina Labradors 

Aust Ch Labzrina Sailaway on Tampa Bay (AI)
"Sebring"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge
Introducing our new Labzrina boy, "Sebring", out of our beautiful MBIS Driftway Dreamtime Daisy (Driftway Labradors) and sired by Am/Can/Eng Ch Salty Dog of Tampa Bay JH (Tampa Bay Labradors USA).

An exceptional litter of puppies with all the hallmarks of the breed, great bone, substance and attitude. A half brother to our outstanding girl "Wattle". We look forward to lots of fun and success in the showring.

2012 LRCNSW Champ Show
2nd Junior Dog
Well Made yellow with good head & expression, nice bone, turn of stifle, deep body. Moved and showed well.
Judge Mrs Elise Nolan (Veyatie) [Scotland]
Best Head in Show

2012 Labrador Nationals
3rd Junior Dog
Labzrina Sail Away on Tampa Bay. Yellow of good size. All the basics to develop into a good one...
Judge Mr Richard Edwards (Lasgarn) {UK]

2013 NSW Labrador Champ Show
Best Head
Judge - Mrs T Scales (NSW)

2013 Victorian Labrador Champ Show
3rd Australian Bred Dog
Yellow of good size, lovely & clean in outline.
Strong quarters ... showed & moved really well.
Judge - Caron Morton (Dakross) {UK}

2014 NSW Lab Champ Show #1
1st Australian Bred Dog
Yellow of 3 yrs really good bred type, super head & expression, level top line, good length of leg, moved off strong quarters in good coat.
Judge - Mrs Ronwein Phillips (Sheenaron) {UK}

2014 NSW Lab Champ Show #2
2nd Australian Bred Dog
Masculine yellow of excellent type. Well angulated front. Strong neck, good depth of chest. A little long in body for me. Well Muscled hind quarters. Moved very positive with real drive from behind.
Judge - Sussie Wiles (Richbourne) {UK}

A sincere thanks to Linda Hess (USA), Tampa Bay Labradors, for making this mating possible.

He has passed all his health tests with excellent results.


Pedigree for Aust Ch Labzrina Sailaway on Tampa Bay (AI)
Breed : Labrador Retriever Bred by : Dianne Blaney - Labzrina Labradors
Sex : Dog Owned by : Dianne Blaney
Date of Birth : 16-Apr-11 Handled by : Dianne Blaney
Call Name : Sebring Available for stud : No
Sire : Am/Can/Eng Ch Salty Dog of Tampa Bay JH (USA) S: Am Ch Aquarius Centercourt Delight (USA) S: Am Ch Lobuff's Bare Necess ities AM CD
D: Delight Aquarius Courtside (USA)
D: Belquest Splash of Covergirl (USA) S: Am Ch Brooklands Sterl;ing Finish (USA)
D: Am Ch Ridge Views Dare Me Dovetail USA)
Dam : Ch Driftway Dreamtime Daisy S: Gr Ch Driftway Regal Oak S: UK Sh Ch Rocheby Royal Oak (UK)
D: Ch Driftway Sailors Lass
D: Ch Driftway Riverdance S: Ch Driftway Dancing Brave
D: Driftway Hope N Glory


Recent Results

  • 6-Jul-13 Best of Breed
    Received at Penrith Kennel & Obedience Club (Blue) (Judge was Ms E Harding (Vic))
  • 30-Jun-13 Best of Breed
    Received at Dogs NSW Southern Region Classic (Judge was Ms L Frncova (Czech))
  • 29-Jun-13 Dog Challenge
    Received at Dogs NSW Southern Region Classic (Judge was Mrs R Trainor (NZ))
  • 28-Jun-13 RU Best of Breed
    Received at Dogs NSW Southern Region Classic (Judge was Mrs R Gouws (Sth Afr))
  • 9-Jun-13 Best of Breed
    Received at Parkes & District Kennel Club Show3 (Judge was Mr W Burton (NSW))
  • 8-Jun-13 Dog Challenge
    Received at Parkes & District Kennel Club Show1 (Judge was Mr B Marquette (NSW))
  • 8-Jun-13 Dog Challenge, R/U Best of Breed
    Received at Parkes & District Kennel Club Show2 (Judge was Mrs P Thomas (NSW))
  • 24-May-13 Dog Challenge, Aust Bred in Group
    Received at Manilla & District Kennel Club (Judge was Mrs B Hession (NSW))
  • 19-May-13 3rd Aust Bred Dog
    Received at Labrador Retriever Club of Victoria (Judge was Caron Morton (UK))
  • 18-May-13 Best of Breed
    Received at Seymour District Kennel Club (Judge was Ms N Ryan (WA))
  • 12-May-13 3rd Place Aust Bred (From 9)
    Received at Labrador Retriever Club of NSW Show1 (Judge was Ms J Fleming (NSW) (ex USA))
  • 12-May-13 Best Head
    Received at The Labrador Retriever Club of NSW (Judge was Miss T Scales (NSW))
  • 10-May-13 Dog Challenge
    Received at Cootamundra All Breeds Kennel Club (Judge was Mr M Martin (ACT))
  • 5-May-13 DCC, R/U Best of Breed
    Received at Albion Park Kennel Club (Judge was Mrs A Collyer (Vic))
  • 4-May-13 Res DCC, R/U Best of Breed
    Received at Albion Park Kennel Club AM Show (Judge was Mrs I Glynn (SA))
  • 27-Apr-13 Dog Challenge, R/U Best of Breed
    Received at Gunnedah & District Kennel Club (Judge was Mrs V Carter (SA))
  • 26-Apr-13 Best of Breed
    Received at Gunnedah & District Kennel Club (Judge was Mr D Tidswell (SA))
  • 21-Apr-13 Best of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr J Forbes (NSW))
  • 20-Apr-13 DCC, R/U Best of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs R Williams (NSW))
  • 19-Apr-13 DCC, R/U Best of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs S Davis (NSW))
  • 14-Apr-13 Dog Challenge
    Received at Dogs NSW Western Region (Judge was Mrs P Hall (NSW))
  • 13-Apr-13 Dog Challenge
    Received at Dogs NSW Western Region (Judge was Mr G Vernon (NSW))
  • 12-Apr-13 Best of Breed
    Received at Dogs NSW Western Region (Judge was Ms N Lane (NSW))
  • 22-Mar-13 3rd Aust Bred Dog
    Received at Sydney Royal Dog Show (Judge was Mrs P Beisel-McIlwaine(USA))
  • 1-Mar-13 Best of Breed
    Received at Boorowa Show Society Inc (Judge was Mrs L Brown (NSW))
  • 23-Feb-13 OzBred Dog of Breed
    Received at ActewAGL Royal Canberra Show (Judge was Mr F Whyte (UK))
  • 16-Feb-13 Dog Challenge, R/U Best of Breed
    Received at Kangaroo Valley A&H Society (Judge was Mr D Mahoney (NSW))
  • 9-Feb-13 R/U Dog Challenge
    Received at T & G All Breeds Dog Club of NSW (Judge was Mrs T Dennis (NSW))
  • 15-Jul-12 Best of Breed
    Received at Gilgandra District Kennel Club Inc (Judge was Mrs S Smith (NSW))
  • 14-Jul-12 Dog Challenge
    Received at Gilgandra District Kennel Club Inc (Judge was Mr B Daley (NSW))
  • 7-Jul-12 Best of Breed (19 Pts) Attains Aust Ch Title
    Received at Penrith Kennel & Obed Club Inc Red Show (Judge was Mrs S Bover (Vic))
  • 29-Jun-12 Best of Breed
    Received at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Ms S Rose (NSW))
  • 10-Jun-12 DCC, Best of Breed
    Received at Wollondilly All Breeds Kennel Club Inc (Judge was Mr A Poulton (NSW))
  • 19-May-12 3rd Junior Dog
    Received at 7th Labrador Retriever National (Judge was Richard Edwards (UK) Lasgarn Labradors)
  • 13-May-12 2nd Junior Dog, Best Head.
    Received at The Labrador Retriver Club of NSW Inc (Judge was Mrs E Nolan (UK), Mrs S Davis (NSW))
  • 6-May-12 Dog Challenge
    Received at Albury & Border Kennel Club (Judge was Mrs F Harris (Tas))
  • 5-May-12 Dog Challenge, R/U Best of Breed
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs D Bailey (Vic))
  • 29-Apr-12 Dog Challenge, Best of Breed, Junior in Group
    Received at Gunnedah & District Kennel Club Inc. (Judge was Mr Tan Oo Hock (Mal))
  • 28-Apr-12 Dog Challenge, Best of Breed
    Received at Gunnedah & District Kennel Club Inc. (Judge was Mrs Maribel Sy (Phil))
  • 22-Apr-12 Dog Challenge
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))
  • 21-Apr-12 Best of Breed, Junior in Group
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Miss R Green (Qld))
  • 20-Apr-12 Dog Challenge
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mr G Dryburgh (NSW))

 



Contact Details
Dianne Blaney - Labzrina Labradors
Pheasants Nest, NSW, Australia
Phone : (02) 46842086 / 0438423168
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies